HTML
11/04/14

Adobe Digital Publishing Suite pokazuje zupełnie nowe możliwości dla rynków zarabiających do tej pory na papierowych publikacjach. Pozwala za pomocą InDesign’a w łatwy w założeniu sposób wytworzyć treść będącą rozległą wersją interaktywnego PDF’a. Najważniejsza funkcjonalność DPS’a to przeznaczenie dla rynków mobilnych, czyli iPad’ów iPhone’ów oraz Android’ów. Przyjrzyjmy się bliżej rozwiązaniom dotyczącym animacji na potrzeby DPS.

Flash, będący od kilkunastu lat monopolistą animacji, w obecnej formie został niestety wyparty z przyszłości rynku mobilnego, a znajomy format graficznej animacji GIF niestety nie jest wspierany przez DPS. Co zatem pozostaje? Adobe obecnie przykłada wiele wagi do promocji opartego na JavaScript EDGE Animate jako najlepszego narzędzia do animacji internetowych. Czy to oznacza, że nadszedł koniec ery developerów i designerów Flasha?

Oczywiście, że nie! Z pomocą przychodzi do nas Google Swiffy, czyli pewna mała genialna wtyczka pozwalająca na przetworzenie do JavaScriptu w wystarczającym na potrzeby animacji stopniu nasze wynikowe pliki SWF. W praktyce oznacza to, że możemy wytwarzać animacje we Flashu i za pomocą Swiffy publikować je w JavaScripcie jako plik HTML zawierający z sobie i w odnośnikach skrypt. Jak dostosować taką animację na potrzeby DPS’a?

Dziecinnie prosto. Wystarczy ściągnąć bilbiotekę Swiffy do lokalnego folderu. Podstawowa znajomość HTML pozwoli nam na zmianę kodu wytworzonego przez Swiffy pliku w taki sposób, by ładował on biblioteki js z folderu. Jest to jedyny warunek poprawnego animowania się pliku pliku w DPS. W razie potrzeby przezroczystego tła animacji, należy jedynie wykasować z kodu naszego wynikowego HTML’a fragment dotyczący background’u. Potem pozostaje już jedynie zamieścić HTML jako Web Content w naszym pliku folio i cieszyć się wynikami naszej pracy!

Warto niestety w tym miejscu zanzaczyć, że na chwilę obecną desktopowa wersja Content Viewer’a narzędzi DPS nie ma możliwości podejrzenia gotowej animacji i w celu jej poprawnego wyświetlenia, musimy podglądać animację na iPadzie lub iPhonie. Kolejny zgrzyt to brak możliwości odtwarzania Web Contentu na urządzeniach opartych na Androidzie.

Cóż… Jakby to podsumował mój serdeczny kolega: “Zbyt wiele IF’ów jest w tym równaniu…”

14/03/14
/ / /

Kaiku Organizacja Szkoleń i Konferencji

Dziś oficjalna premiera strony internetowej Kaiku. Firma zajmuje się organizacją szkoleń i konferecji. Ma również bardzo ciekawą ofertę warsztatów tematycznych. Szczególnie zachęcam do zgłębienia tajników warsztatów Think Pink! Banery na stronie zostały wykonane przy pomocy możliwości, jakie daje JavaScript, co oznacza swobodę wyświetlania animowanej  na telefonach komórkowych oraz tabletach. Jest to rozwiązanie, które wydaje się najbardziej optymalnym w momencie, kiefy Flash przestał być wspierany przez  te urządzenia.

19/02/13

Toolbon Premedia Studio Warsaw

Bardzo ciekawe rozwiązanie w kwestii responsive web design przedstawia nowa strona RRD Premedia Studio Warsaw. Strona dostosowana jest do kilku wielkości wyświetlaczy, animacja zrobiona za pomoca JavaScript pozwala na prawidłowe wyświetlanie strony zarówno na telefonach jak i na tabletach. Na najmniejszych urządzeniach, aby nie nadwyrężać ich możliwości wydajnosciowych, zamiast animacji pojawia się uroczy obrazek statyczny przedstawiający bohaterów animacji.

 rozowa zebatka - tu jestes  czarna zebatka - tu kliknij