UX
04/12/14

Jak to możliwe, aby polityk z XVIII wieku był odpowiedzialny za jedną z prostych i skutecznych metod UX stosowanych przez twórców aplikacji WEB?

Zdecydowanie możliwe! Opowiada o tym pewna ciekawa anegdota. Pan Franklin spotkał na swojej drodze politycznego przeciwnika, który nie był przychylny tezom przez niego stawianym. Zamiast ubiegania się o względy rywala, Franklin zastosował w stosunku do niego inną taktykę. Postanowił poprosić polityka o pożyczenie pewnej rzadkiej książki. Zwracając pożyczoną książkę, Franklin zamieścił w niej list, w którym serdecznie dziękował właścicielowi za udostępnienie mu dzieła. Przeciwnik od tego czasu złagodził swoje osądy dotyczące Franklina.

Co dzięki temu zyskał Franklin?

Spełniając naszą małą prośbę, osoba która nas nie lubi lub której jesteśmy obojętni, wytwarza w swoim mózgu miłe uczucie. Jest ono sprzeczne z niechęcią lub też zaciera uczucie obojętności, które występowało wcześniej. Taktyka, nazwana Efektem wyświadczonej przysługi, jest podobno bardziej skuteczna niż przeciwna, bardziej intuicyjna taktyka, polegająca na ubieganiu swoimi przysługami o życzliwość nieprzychylnych lub obojętnych osób.

W jaki sposób przekłada się to na UX?

Bardzo prosto! Zamiast prosić użytkowników o czasochłonną przysługę w zamian za benefit, wystarczy poprosić o coś banalnie prostego, bez zobowiązań. Dopiero po wykonanym zadaniu należy serdecznie podziękować za pomoc. Zamiast “przekupionego” użytkownika, uzyskamy dzięki temu coś o wiele cenniejszego – zadowolonego użytkownika.

12/09/13

Jako zagorzała wielbicielka Final Cut 7, narzędzia będącego prawdziwym kombajnem w dziedzinie nieliniowego montażu filmowego, z ogromnym entuzjazmem przywitałam wiadomość o możliwości przetestowania jego najnowszej wersji.

Final Cut Pro X niestety w ogromnej mierze różni się od swojego poprzednika. Zdecydowanym plusem jest bardzo uproszczona wersja interfejsu programu, który wygląda zachęcająco. Rozwiązania, z założenia bardzo intuicyjne, wymagają od użytkownika pewnej zmiany sposobu myślenia i dostosowania jej do pomysłu autorów programu.

Na tym niestety kończą się, w mojej opinii, plusy tego programu. W imię uproszczenia funkcjonalności i zwiększenia dostępności, program z profesjonalnego narzędzia dla montażystów, stał się okrojonym narzędziem dla każdego, kto lubi od czasu do czasu “pokręcić” coś swoim telefonem. Zniknęło wiele potrzebnych funkcji, z których najbardziej bolesną dla mnie zmianą jest odebranie możliwości zapisu pliku wyjściowego w formacie i rozmiarze, który nas interesuje. Pojawiło się w tym miejscu jedynie kilka najpopularniejszych rozszerzeń dostosowanych raczej do wyświetlaczy i możliwości tabletów oraz smartfonów, co jasno pokazuje, że Final Cut w najnowszym wydaniu nie jest narzędziem do zastosowań profesjonalnych.

19/02/13

Toolbon Premedia Studio Warsaw

Bardzo ciekawe rozwiązanie w kwestii responsive web design przedstawia nowa strona RRD Premedia Studio Warsaw. Strona dostosowana jest do kilku wielkości wyświetlaczy, animacja zrobiona za pomoca JavaScript pozwala na prawidłowe wyświetlanie strony zarówno na telefonach jak i na tabletach. Na najmniejszych urządzeniach, aby nie nadwyrężać ich możliwości wydajnosciowych, zamiast animacji pojawia się uroczy obrazek statyczny przedstawiający bohaterów animacji.

 rozowa zebatka - tu jestes  czarna zebatka - tu kliknij